Kosmonauti v Mariánských Lázních

Fresku kosmonautů lze nalézt na stropě kolonády v Mariánských Lázních. Malba je součástí celé série nástropních fresek Josefa Vyleťala, který zde zachytil například ptolemaiovskou legendu o Daidalovi a Ikarovi, ale v severní kopuli dal prostor také modernímu dobyvateli mezihvězdného prostoru.

„Josef Vyleťal, který v letech 1978–1980 vytvořil v Mariánských Lázních na kolonádě cyklus nástěnných maleb s tématem Touha člověka létat, zde umístil i dvojici astronautů ve skafandrech. Jeden z nich má být první československý kosmonaut Vladimír Remek, který letěl do vesmíru v roce 1978. Když jsem mluvila s jeho manželkou Janou, potvrdila mi, že pro Josefa Vyleťala byl její manžel Vladimír obrovskou inspirací,“ vysvětluje Elena Sorokina ze společnosti KIS Mariánské Lázně.

Doplňuje, že kosmonauti v Mariánských Lázních skutečně pobývali. Jmenovitě Vladimír Remek zde byl mnohokrát. Obvykle bydlel ve Vojenském lázeňském ústavu, odkud často běhával na Kladskou. Tam bývala jeho oblíbená hospůdka. 

„Je zajímavé, že také bezprostředně po letu trávil Vladimír Remek několik týdnů rehabilitací právě v Mariánských Lázních. Jeho manželka Jana zas ráda vzpomíná na pobyt v hotelu Krakonoš, kde s manželem a novorozenou dcerou v roce 1985 strávili několik dnů. I loni v létě pár plánoval odpočívat v Mariánkách ve stejném hotelu, ale bohužel, pandemie koronaviru to neumožnila. Letos ovšem chtějí přijet i tak, snad někdy v letních měsících,“ konstatovala Elena Sorokina.

Doplnila, že do známých západočeských lázní zavítal na návštěvu i první člověk, který vzlétl do vesmíru, Jurij Gagarin. 

„Byl tu v roce 1966 spolu se svými rodiči, matkou Annou a otcem Alexejem. Dochovala se i Gagarinova fotografie, kterou pořídil amatérský fotograf na kolonádě Karolinina pramene, kde je kosmonaut zachycen se svým otcem a dalšími členy výpravy na procházce po městě. Známý ruský letec při své návštěvě Československa odpočíval také v Karlových Varech, kde se zúčastnil Mezinárodního filmového festivalu,“ popisuje Elena Sorokina. 

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Co si o článku myslíte? Zanechte nám komentář.x

Premium Ghostwriter